Kamienica przy ul. Obrońców Westerplatte 37 w Starej Oliwie (Gdańsk) z 1899 r.
W ramach swych spacerów często mijam fantastyczne przykłady kunsztu dawnych architektów. Postanowiłam, że zdjęcia, które wykonuję warto zgromadzić w jednym miejscu, i udostępnić tym, którzy być może poszukują inspiracji w swojej pracy konserwatorskiej lub projektowej w internecie. Dzisiaj o wysokiej urody budynku z 1899 roku przy ul. Obrońców Westerplatte 37 w Gdańsku. Kamienica szczególnie zasługująca na udokumentowanie. Poniżej zamieszczam fotografie (starałam się nie kompresować zbyt mocno tam, gdzie szczególnie ważne jest, aby nie zgubił się detal). Zachęcam też do dzielenia się informacjami na temat budynku:)

Fragmenty elewacji:










Przyglądając sie dziś kamienicy zauważyłam, że wiekszość okien została niedawno wymieniona na nowe. Rozumiejąc potrzeby mieszkańców, aby zamontować szczelne okna nie mogę jednak nie poruszyć problemu estetyki okien współczesnych. Głównym problemem, który napotykamy przy zamawianiu okien jest podział, wielkość światła okna i szerokość listew, z których wykonuje się ramy. W krajach o bogatszych doświadczeniach i, nie ukrywajmy zamożniejszych, takich jak np. Niemcy, istnieją firmy specjalizujące się w oknach specjalnych, nietypowych. Firmy te są w stanie wykonać okno o identycznych szerokościach listew i takim samym świetle jak okno oryginalne. Dodatkowo wykonają repliki słupków i ślemion zdobiących okno.
Dobrym rozwiązaniem jest także zamówienie u biegłego rzemieślnika dokładnej repliki całego okna skrzynkowego i to z punktu widzenia konserwatora zabytków jest sytuacja najlepsza, przy założeniu, że wymiana okna jest naprawdę konieczna. My oczywiście zawsze będziemy namawiać do zachowania oryginalnych okien.
Docierając do sedna: w Polsce jest nam baaaaardzo daleko do sytuacji idealnej. Okna wymienia się bez planu, nie bacząc często na podziały i plastykę okna. Wymiany dokonuje właściciel mieszkania, czego skutkiem jest ogólnie panujący chaos, jeśli chodzi o stolarkę okienną na elewacji. Brakuje spójności architektoniczno-plastycznej całego założenia. Minie sporo lat, nim zaczniemy poważnie myśleć o tego typu zagadnieniach, i jeszcze więcej zapewne zanim uda się wypracować w tej kwestii spójną politykę w rozmowach z władzami miast i wspólnotami mieszkańców.
Poniżej zamieszczam fotografię oryginalnego okna z jedynego mieszkania omawianej posesji, którego właściciel jeszcze nie dokonał wymiany. Być może posłuży ono za podstawę do rekonstrukcji pozostałych okien w przyszłości.



Jeszcze ostatnia obserwacja: wyjątkowym elementem klatki schodowej jest ozdobna metalowa balustrada z motywem roślinnym (fot. poniżej):

3 comments on “Kamienica przy ul. Obrońców Westerplatte 37 w Starej Oliwie (Gdańsk) z 1899 r.”
gość | 8 lat ago |
W opisanej kamienicy na scianach klatki schodowej sa widoczne spod odpadajacej olejnej farby bardzo ciekawe zdobienia. Sa to kolorowe wzory i szlaczki malowane od parteru do pierwszego pietra.
Monika Jaszczak Konserwator Zabytków | 8 lat ago |
Dziękuję za informację. Przy najbliższej okazji zawitam i przyjrzę się zdobieniom.
ad | 8 lat ago |
Wzorki najlepiej sa widoczne na polpietrze, warto zwrocic uwage na drzwi do mieszkan na I pietrze. W samych mieszkaniach nie zachowaly sie zadne elementy wystroju. Na dachu domu znajdowala sie niewielka wiezyczka (mniej wiecej nad klatka schodowa) ale nie udalo mi sie ustalic kiedy przestala istniec.
Pozdrowienia.